8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Erkek egemen toplumda yeşeren kadınlarız biz hanımlar. İstatistiklere göre Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinde 145 ülke arasından 135. sırada yer alıyoruz. Her 4 kız çocuğun dan biri 18 yaşından önce evlendiriliyor. 4 kadından sadece 1’i çalışıyor. 5 yılda toplam 1134 kadın cinayet kurbanı oldu. Bu kadınların 1085’i yakınları tarafından öldürüldü.

 

Eşimiz, erkek arkadaşımız, kardeşimiz, akrabamız, patronomuz hatta toplumun getirdikleri adı altında birleşen herşey öyle istiyor diye öyle olmak zorunda değil. Daha rahat nefes alabileceğimiz, kendimizi daha özel hissedebileceğimiz, sokakta yürürken tacize uğramayacağımız, kahkaha attık diye yadırganmayacağımız, iş dünyasında rahatlıkla yer bulabileceğimiz hatta ‘elinin hamuruyla erkek işine karışma’ sözünün tam tersini yapıp daha çok kendimizi gösterebilicegimiz daha doğrusu kadınların da bu toplum da birer birey olduğunu ispatlamak, istemek suç değil haktır.

Hanımlar, ojelerinizi sürün, saçlarınızı savurun. Biz anne, kadın, eş, sevgili, kız evlat. Siz hangisini olmak istersiniz? Kendiniz belirleyin. Ama ne olursa olsun korkmayın. Eşitsizliğe hep bir hayırınız olsun. Susmayın. Direnin. Tacize, şiddete, çocuk gelinlere, eğitimsizliğe, hoşgörüsüzlüğe, ırkçılığa direnin. Biz güçlüyüz. Her zaman bunu hatırlayın. Ve unutmayın ‘Direnen kadınlar güzeldir.’ 🙂

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.